Vabljeni na naše qigong in taijiquan vadbe:
št.2014/4
YIN YANG NOVIČNIK - APRIL 2014
YIN YANG NOVIČNIK - APRIL 2014
5.aprila smo vstopili v mesec Zmaja po kitajskem almanaku.
To je mesec, ki jasno nakazuje vpliv yang sil v naravi, pomladansko enakonočje, čas, ko je Luna najbližje Zemlji in se dnevi daljšajo ter postajajo vsak dan toplejši, kar omogoča skokovito brstenje v naravi.
Ozračje je v času Zmaja dokaj nemirno in hitro spremenljivo, zato v kitajski mitologiji Zmaja (kit. Chen) povezujejo s pojmi: transformacije, komunikacije, povezovanja, svobode univerzalnih sil in čiste jasnosti; pa tudi s kamnom, jamami, vulkani in zbrazdanimi gorami ter obdelanimi pogorji.
To je čas slikovitih, dnevno vidnih transformacij, kar se kaže tudi v brstenju in cvetenju sadnega drevja: češp, sliv, češenj, hrušk in predvsem z jablanami. Kitajska je namreč dežela, ki je največja proizvajalka tisoče različnih sort jabolk in veliko zgodnjih sort se razcveti prav v prvih dneh aprila.
Nam pa vremensko spremenljivi april najbolj slikovito govori preko praznikov: 7.april, svetovni dan zdravja, 26.april-svetovni dan taijiquana&qigonga, velikonočni prazniki, 27.april- dan upora proti okupatorju.
April je vsekakor čas, ki ga povezujemo s pojmi: nepredvidljivo vreme, pirhi, piščeta in zajčki, hren, pečena jabolka, brstična vejica, butara, daljši dan.
Dan odprtih vrat - Dao TKM
Na svetovni dan zdravja Dao TKM organizira dan odprtih vrat, ki bo v ponedeljek 7.aprila 2014, od 9. do 17.ure v njihovi ordinaciji na Savski cesti 10 v Ljubljani. Na ta dan nudijo brezplačne diagnostične preglede pri dr. Lu Li, zdravnici Tradicionalne kitajske medicine (TKM), ki ima že več kot 34 let klinične prakse na področju interne medicine.
Obenem nudijo tudi bon za popust za obisk v mesecu aprilu 2014.
Bon najdete tu:
Nihče točno ne ve, od kje je Zmaj prišel v kitajsko mitologijo in simboliko. Ve pa se, da je to izjemno star simbol, saj se nahaja v emblemih plemen antične Kitajske. Arheologi ga povezujejo s starimi šamanskimi simboli ali ribe ali krokodila ali kače in menijo, da se je razvil iz enega od teh simbolov.
Drži pa, da je simbol Zmaja vezan na izjemno moč: moč vode, moč spreminjanja vremena, moč neurij, dežja, moč čvrstosti in večne zaščite gora. V kitajski mitologiji poznajo več zmajev, med njimi prevladujejo taki, ki so gibalo mogočnih voda: kot so reke, oceani in slapovi. Zato ga tudi v kitajski tradicionalni medicini pojmujejo kot ekstremni yang v telesu, ki silovito vpliva na presnovo, cirkulacijo in telesne tekočine.
Iz antične Kitajske je poznana legenda o krapu, ki je nekoč videl čudovite gore in se odločil, da jih gre obiskat. Krap je odločno plaval po reki navzgor, v nasprotni smeri toka. Silovito prepričljivo je plaval po slapu navzgor, v nasprotni smeri padca vode. Prešel je vse vodne ovire, preplaval brzice in najdel poti v podzemnih jamah, med skalami in špranjami ter tako prispel do željenih gora. Prišel je do nepremagljivih, opevanih Zmajevih Vrat, jih uspešno preskočil in postal - Zmaj.
Zato je Zmaj vladar premikajočih se voda.
Imenujejo ga Lung ali Long in pooseblja številne vrline: veličino, blagoslov, dobroto, moč, izjemnost, vztrajnost, predanost, herojstvo, nepremagljivost, neustrašnost, nobleso, optimizem, inteligenco, pronicljivost in krepost. Je simbolj vreden vladanja in vladarja.
Iz rednih vadb poznamo kar nekaj qigong vaj, ki nosijo Zmajevo ime, saj krepijo telo v procesu transformacij: Plavajoči Zmaj, Zmajeve kretnje, Zmaj se igra z biseri, Zmaj obrača glavo. Wuji plavajoči zmaj je enostavna vaja iz zbirke spretnosti letos 96-letnega mojstra Duan Zhi-Liang, ki pa ob pravilni izvedbi in redni vadbi prinaša v telo vitalnost, krepkost, stabilnost.
na sliki 95-letni Master Duan Zhi Liang
- stara oblika Wuji Hundun Qigong
vaja Wuji plavajoči zmaj - Francesco Garripoli & Daisy Lee
Jabolko je sadež, ki je po simboliki prav tako kot zmaj označen s transformacijo. V antični Grčiji je bilo jabolko tako čislano kot prisega:
fant je vrgel jabolko dekletu in jo na ta način zaprosil za ženo; če je dekle jabolko ujela, sta bila zaročena.
Jabolko je kot zdravilni sadež poznan že iz stare Zaveze. Po svetu pa je najbolj poznan kar s pregovorom: "Eno jabolko na dan zadrži zdravnika stran."
Na svetu obstaja več kot 7.500 sort jabolk in največ jabolk pridelajo na Kitajskem. Jabolko je čislano v vseh tradicionalnih medicinah. V Aziji se uživa celoten sadež, s peškami vred; pa tudi cvet kot aromatičen dodatek zelenemu čaju ali limonadi.
Je sadež, ki je kot zdravilen zabeležen že v mezopotamskih zapisih in opevan v keltskih zgodbah kot hrana bogov.
Obstaja vsaj 14 razlogov, zakaj je pametno pojesti 1 jabolko vsak dan:
- jablana lahko rodi sadeže 100 let
- da jablana ustvari en sadež je potrebna energija 50-tih listov
- po TKM jabolko čvrsti srce, gasi žejo, čisti pljuča, zmanjšuje nabiranje sluzi in veča zdrave telesne sokove in okisiči telo, saj je polno kisika
- jabolko je polno razgradljivih vlaknin, kar zmanjšuje probleme v presnovnem traktu
- pomaga nadzorovati nivo insulina, kar zmanjšuje probleme sladkorne bolezni
- čisti in razkužuje, pomaga odvajati težke kovine iz telesa (kot so svinec in živo srebro, amalgam)
- jabolčni pektin zmanjšuje slab holesterol in uravnava nivo izločanja insulina
- ker je polno kisika zmanjšuje riziko obolenja dihalnih bolezni (npr. astme)
- jabolčna kislina topi ledvične kamne
- zmanjšuje bolezni kože in daje zdrav sij in vlažnost koži
- po brazilskih študijah pomaga pri hujšanju, saj razrajuje toksine
- jabolko ima samo 50-80 kalorij, nima maščob , nima natrija; ima pa 5% beljakovin
- jabolko je polno vitaminov, posebej C, A, flavonoidov; manj pa fosforja, železa, kalcija
- 1 jabolko vsebuje prav toliko kalija kot ga v enem dnevu potrebuje srce za zdravo in normalno delovanje
Bolni in ljudje s šibkim metabolizmom težko presnavljajo presno jabolko. V takem primeru se priporoča pečeno ali kuhano jabolko na dan. Lahko tudi v obliki presne slaščice kot zdrav zajtrk, malica ali poobedek. So čudoviti za praznične dni. Tudi kot darilo.
Recept za presne jabolčne piškote
V močnem mešalniku zmeljemo 2 izkoščičeni neolupljeni jabolki v gladko maso. Ko sta zmleti, dodamo pest bučnih, sončničnih, sezamovih semen (po želji) in nato še enkrat dobro zmeljemo v zelo fino maso, ki jo oblikujemo kot piškote. Damo jih na nesprijemno podlago v pečico ali v dehidrator in glede na debelino sušimo pri 41ºC od 24 do 48 ur. Piškote hranimo v zračnem steklenem kozarcu. Če jih hranimo za daljši čas, je bolje če so v hladilniku. |
*****
In prazniki ne smejo biti brez hrena. Hren je izvorno evropski, zapisamo je, da so ga uporabljali že v starem Rimu. Iz Evrope so ga razširili tudi drugam. V Sloveniji se je v preteklosti jedlo precej več hrena kot pa ga uživamo danes.
Primeren je kot dodatek k mesu, v raznih omakah:z jajci, kislo smetano, skuto, maldim kozjim sirom, z jabolki, peteršiljem, limono, razredčen s kostno ali govejo juho, drobno nariban z rdečo peso… Jedi s hrenom pripravljamo od jeseni do pomladi. V hrenu je veliko vitamina C, kalija in kalcija. Vsebuje tudi veliko jabolčne kisline, glutamin in organsko vezano žveplo. Deluje antibiotično, uničuje bakterije in glivice. Zato je hren primerna hrana za ljudi, ki jih mučijo bolezni presnove, predvsem za revmatike, sladkorne bolnike in tiste, ki jih muči protin. Dobro izloča seč, zato je v manjših količinah primeren za zdravljenje mehurja in ledvic. Je odlično zdravilo za pljuča in sinusne zastoje; zdravi tudi težko dihanje, prehlad, kašelj, pljučno tuberkulozo, obolele dlesni in srčno astmo. S hrenom zdravimo tudi mozolje in sončne pege.Z obkladki iz hrena zdravimo vnetje pri išijasu, vnetju živcev, revmi in protinu. Obloge iz hrenovih listov pa znižujejo visoko telesno temperaturo.
Hren je zelo zdravilna rastlina in nam pomaga pri številnih boleznih, zato je prav, da imamo v vrtu vsaj dve ali več rastlin. Hren posadimo tudi pod drevo, ker rastlina prenese, da je nekoliko v senci. V biološkem pridelovanju priporočajo, da na vsakem koncu vrta posadimo vsaj po en hren, ker zboljšuje kakovost tudi drugih vrtnin, zlasti solate, kumar in krompirja. Po svoji zdravilnosti je primerjiv z ingverjem, vendar ima sveže nariban hren več vitamina C kot limona.
Star recept za hrenov namaz (pri kuhanemu mesu ali krompirju ali kar na popečen kruh):
košček surovega hrena olupimo in naribamo na drobno
1 trdo kuhano jajce, olupimo in z vilico zdrobimo na koščke
zmešamo in postopoma dodamo:
1 žličko bučnega olja
in
1 lonček kisle smetane
solimo po želji.
Dober tek!
*****
V deževnih ali prazničnih dneh bo prijalo branje
Skrivnega življenja Alexandre David-Néel.
---------------------------------------------------------------------------------------