Članki

                                                                                                          

NEKAJ IZ RAZNIH OBJAV NA SPLETU

 1998
Igor Gregorc - Zeleni glas št.3.
http://www.td-zelenajama.org/files/ZG_Letnik1_Stev3.pdf

  2006
Umetnost dihanja
http://www.pozitivke.net/article.php/Umetnost_Dihanje/print


 2007
Radio Slovenija 2 Val 202 Yin Yang z razlogom
http://www.ff.uni-lj.si/fakulteta/aktualno/kronika/kliping/mar%202007/2817262.pdf


 2010
Vitalni na naraven način
http://www.svetloba.si/prispevki/47-kako-lahko-postanete-vitalni-na-naraven-nacin


Samozdravljenje z meditacijo
http://www.pravljicna.si/samozdravljenje-z-meditacijo


 2011
video
Na poti k sebi: Či gong
http://s12.si/duhovnost/na-poti-k-sebi/1218-na-poti-k-sebi-i-gong.html


 2011

video
6dec2011: Ponedeljkova oddaja Duhovni utrip prinaša reportažo s qigong mojstrom Li Jun Fengom v času delavnice in seminarja, ki ga je imel v Ljubljani v oktobru 2011. Bila je čudovita izkušnja.
http://ava.rtvslo.si/predvajaj/duhovni-utrip/ava2.122618478/

 2012
Tai chi, gib, umetnost, enost
http://www.sensa.si/zdrave-odlocitve/tai-chi-gib-ljubezen-enotnost/

Vaja vzdigovanje neba
http://www.mojezdravje.net/tag/afirmacije/

 2013

Sheng Zhen QiGong je sistem gibalnih in mirujočih meditacij. Upošteva pravila tradicionalnih oblik qigonga: zdravilni premiki, krepitev in uravnoteženje telesa in duha, a zahteva še več: je sredstvo za lastno preobrazbo zavesti preko izkušnje nesebične ljubezni.
http://www.delo.si/zgodbe/nedeljskobranje/z-vadbo-odpravimo-svoje-notranje-sovraznike.html

2013 
predgovor k knjigi: Mantak Chia: Či samomasaža: Taoistična pot do pomladitve 
https://www.cangura.com/ci-samomasaza-taoisticna-pot-do-pomladitve


 

PREDGOVOR :

 Pričujoča knjiga avtorja Mantak Chie razkriva samomasažne vaje in načine, kako se lahko energijski sistem v človeku stimulira in uravnava z usmerjanjem pozornosti in z različnimi oblikami fizičnega dotika (npr. pritiskanje, tapkanje, drgnjenje, itd). Pomembno odkritje taoističnih mojstrov je bilo spoznanje, da zavestno usmerjanje pozornosti na določen del telesa povzroča zbiranje energije či (življenske energije ali bioenergije) in da se s tem samodejno sproža proces regeneracije in samozdravljenja. Izvor omenjenih vaj sega daleč nazaj v starodavno Kitajsko, v čas, ko je večino takratnega prebivalstva predstavljal kmečki živelj. Takrat so ljudje začeli delovni dan ob zori in se šele po sončnem zahodu vračali domov k počitku.

Zvečer, ob trenutkih oddiha so se začeli zavedati občutka, da se v njihovem telesu nekaj pretaka in jim obnavlja moči. Nekje so čutili toplo, drugje hladno, nekje morda pritisk ali celo bolečino. Postopoma so odkrili, da lahko odpravijo težave ali bolečine, če globlje dihajo, če masirajo boleče dele telesa ali če pritiskajo na določene točke. Tako se je med preprostimi ljudmi postopoma odkrivala nevidna mreža energijskih poti, kanalov – kasneje imenovanih meridanov, po katerih se skozi telo pretaka či. Odkrili so tudi sistem akupunkturnih točk, ki je pomagal opredeliti dele, kjer se lahko z masiranjem ali drugačno pomočjo odpravijo različne zdravstvene težave. Taoistični mojstri so veliko prispevali k zbiranju in ozaveščanju teh ljudskih znanj, saj so veliko časa in pozornosti posvečali natančnemu, načrtnemu raziskovanju in osmišljanju energijskih in drugih procesov v človeku. Za doseganje krepkega zdravja in dolgoživosti so razvili Chi kung, danes najbolj poznan kot učinkovita oblika tradicionalne kitajske vadbe. Chi kung vsebuje razne telesne drže, mehke kretnje, sprostilno dihanje in spretnost usmerjanja pozornosti. Taoistični mojstri so sistematično razvili tudi učinkovite masažne in samomasažne tehnike, ki so ob qigongu zelo uporabne, priročne in priporočljive za jačanje in samozdravljenje, predvsem pa za večanje učinkovitosti lastne vadbe in utrjevanje vitalnosti. 

V knjigi Či samomasaža Taoistična pot do pomladitve so sistematično podane in opisane vaje, ki so dragocena zapuščina številnih taoističnih mojstrov. Po taoistični tradiciji velja, da je najdragocenejše darilo, ki ga dobiš, dar življenja. V povezavi s tem je vzdrževanje zdravja nekaj najpomebnejšega, kar lahko darujemo sami sebi. Vaje so v knjigi natančno in podrobno razložene, zato jih z vadbo lahko vsakdo osvoji. Vztrajna vadba vam bo omogočila ohranjati zdravje, krepiti imunski sistem in na ta način pripomogla k dolgoživosti. Ob tem boste začutili, da ste bolj uravnovešeni, uravnoteženi in bolj odporni na vsakdanji stres, da ste mentalno in emocionalno bolj stabilni.

Iz izkušenj vam predlagam, da se vadbe lotite  postopoma: za prvi teden si izberite največ tri vaje in nato vsak teden dodajajte eno ali dve vaji. Če se zalotite ob misli, da za vadbo nimate časa, se z nasmeškom spomnite, da je 10 ali 15 minut investicija v vaše dobro počutje in zdravje in da to ni strošek ali stran vržen čas. Več zbranega či-ja vam prinaša več moči, lahkotnosti in optimizma, zato boste življenje  uživali s polnejšo žlico. Pomanjkanje či-ja pomeni manj moči in brezvoljnost, kar vodi v bolezen in životarjenje. Taoisti nas opominjajo, da je ena izmed največjih veščin življenja ta, da druge učiš, da znajo sami skrbeti za svoje zdravje. Knjiga vam odpira eno izmed njihovih preizkušenih poti. Stopite na pot zdravja in dolgoživosti.    
Igor Gregorc,   inštruktor tai chi-ja in chi kung-a, Tai chi šola notranje moči
----------------------------------------------------

članki v 2017: 


Kako si na naraven način vrniti zdravje, preprečiti, da zbolimo in si okrepiti vitalnost? To so ena izmed pogostejših vprašanj, s katerimi se ljudje srečujemo v svojem življenju.

Kako narediti osebnostno prenovo, je preprosto, odločiti se morate, kaj bi radi, in odkriti, kaj vam preprečuje, da bi to dosegli.

Osebnostna prenova: Odpravimo 7 kritičnih pasti


Star pregovor pravi: »Besede so poceni, nič ne stanejo.« 

Previdno izbirajte besede, jezik ima posebno moč


Verjetno je eno izmed prvih večjih razočaranj za nas spoznanje, ki se ga naučimo o svetu, da vsi ne vidijo sveta na način, kot ga mi sami. Ste kdaj sami v sebi potarnali: »On(a) me ne razume, zares ne ve, kaj doživljam!« 
Psihologija: Ene oči in trije načini gledanja

Ste se kdaj vprašali, kako čas v dnevu vpliva na vaše počutje, delovno učinkovitost in na vaše zdravstveno stanje?
Biološki ritmi: Subtilni ritmi življenja

Zdravilo proti poplavi znanja leži spet v znanju, v poznavanju metod in tehnik njenega obvladovanja. Tudi na področju uma obstajajo učinkovite metode in tehnike, ki nam večkratno okrepijo moč našega uma.

Simboli so skrivnostni smerokazi življenja.

Moč simbolov: Jezik za komuniciranje z nezavednim

Eno izmed najbolj pomembnih spoznanj je, da nič na svetu samo po sebi ni dobro ali slabo, pravilno ali nepravilno. Dogodki se nam zdijo taki, ker jim mi damo predznak, tako jih obarvamo zaradi našega omejenega zornega kota in pogleda. 

Zakaj je vsaka stvar za nekaj dobra?


Karkoli v življenju počnemo, pri vsaki naši odločitvi je v ozadju strah ali ljubezen, to sta skrivni gonili našega vedenja, ki je pogosto povsem v nasprotju z logiko in razumom.

Čustvena stanja: Strah nas ovira, ljubezen nas vodi naprej  

Kako bolje razumeti samega sebe, svojega partnerja, sodelavce, druge bližnje in svoje ter njihove odzive na določene življenjske položaje?

Metaprogrami: Skozi kakšna očala gledate svet? 

Izpolnitev pomembnih ciljev v življenju nas bo kot osebnost zadovoljila samo, če bo usklajena z našimi vrednotami.

4 stvari, na katere morate biti pozorni pri življenjskih vrednotah!  

Svet domišljije in predstav je svet večnosti. William Blake

Samozdravilne vizualizacije - ko povežemo um in telo


O času govorimo kot o stvari, ki je nekje zunaj nas, in smo ga popolnoma zamenjali z uro, simbolom, ki ga predstavlja.

"Človek, ki naredi vse, da je njegova sreča odvisna od njega samega, in ne od nekoga drugega, je sprejel najboljši načrt za srečno življenje." - Platon

Sreče ne moremo uloviti, temveč jo moramo doživeti!   

Večina izmed nas se je 'naučila' veliko načinov, kako se počutiti slabo, in ne prav veliko načinov, kako se počutiti dobro.

S spremenjenim razmišljanjem se lahko počutimo veliko bolje