Pravila za vadbo


Pravila za vadbo qigong (chi kung)

Tu navedena pravila vas bodo ščitila pri vadbi qigonga in vam bodo pomagala k hitrejšemu napredovanju in razvijanju notranje energije.

  1. Pri začetni vadbi je najprej potrebno razumevanje vaje, njen namen.
  2. V nadaljevanju je potrebno zadostno število ponovitev, kar vodi v to, da vajo gibalno obvladamo.
  3. Ključnega pomena za uspeh in napredek vsakega posameznika v qigongu je resnična prepričanost v učinkovitost in dobrotvornost vadbe.
  4. Do uspehov vodijo predvsem 3 vrline: potrpežljivost, postopnost in vztrajnost.
  5. Kraj za vadbo naj bo dobro prezračen. Najboljše je vaditi zunaj v naravi. Ne vaditi na direktnem vetru, soncu, v nevihti ali v kakšnih drugih ekstremnih vremenskih ramerah. Pomembno je, da nas pri vadbi nihče ne vznemirja, predvsem pa , da ni motečih zvokov iz okolice.
  6. Trajanje vadbe je odvisno od cilja, ki ga želimo doseči. Za vzdrževanje zdravja je dovolj 20 - 30 minut dnevno. Za zdravilno vadbo velja, da je potrebno vaditi vsaj 1 uro dnevno, pri težjih boleznih tudi 3-4 ure dnevno. Zaželjeno je, da dnevno vadbo razdelimo, vsaj na jutranji in na večerni del. Najboljši čas za vadbo je zjutraj med 5-7.uro. Lahko vadimo tudi zvečer med 8-10.uro, vendar je jutranja vadba ključna za zbiranje či-ja.
  7. Ne smemo jesti vsaj 2 uri pred vadbo in uro po vadbi. Pred vadbo je zaželjeno, da popijete eden do dva decilitra mlačne vode.
  8. Na začetku vadbe namenimo nekaj minut sprostitvi, umiritvi, da se preklopimo v idealno stanje za vadbo. To idealno stanje je stanje sproščenosti z notranjim nasmehom.
  9. Odprte oči imamo pri vseh vajah, pri katerih se premikamo ali pa se premikajo posamezni deli telesa. Pri vseh mirujočih vajah (stoječa meditacija, druge vrste meditacijskih tehnik) so oči zaprte.
  10. Dihamo praviloma zmeraj skozi nos. Pri večini vaj postavimo jezik na zgornje nebo.
  11. Pri vadbi smo sprčeni. Dihamo lahkotno. Um je usmerjen na vajo.

--------------------------------------
 interno gradivo, Šola Notranje moči in harmonije, ©Igor Gregorc, 1999