Je Taijiquan zvrst Qigonga ?


ALI JE TAIJIQUAN ZVRST QIGONG-A

IN KAKŠNA JE RAZLIKA MED NJIMA?





To vprašanje se pogosto zastavlja in odgovor je popolnoma jasen tistim, ki vadijo Taijiquan ali Tai chi, kot ga na zahodu na kratko pogosto poimenujemo, glede na principe zapisane v Tai chi klasiki. Taijiquan je borilna veščina, spada med »notranje« borilne veščine in skozi stoletja se je izkazal kot zelo učinkovit borilen sistem. So posamezniki, ki trdijo, da ker je Taijiquan borilni sistem hkrati ne more biti zvrst Qigong-a. Qigong, ki v prevodu pomeni delo z notranjo energijo, je temeljna kitajska energijska veščina, ki se uporablja na več področjih: za zdravje, za spiritualni razvoj in za borilne veščine. Qigong  sestavljajo telesni položaji, počasne lahkotne kretnje, sprostilno dihanje in usmerjanje pozornosti na določene dele telesa.

Znano je, da mnoge kitajske borilne veščine vsebujejo Qigong komponento kot metodo treniranja za izboljšanje borilne sposobnosti. Taijiquan spada med »notranje« borilne veščine, za katere je še posebaj značilno, da je praktično nemogoče ločiti notranjo moč razvito s Qigong-om od borilnih tehnik in prijemov, ki so izvedene na zunanji telesni ravni. Taijiquan je enkraten v svoji različnosti od drugih borilnih veščin in Qigong vaj, saj je kombinacija obeh. Kadar se pravilno vadi Taijiquan se sočasno vadi Qigong. Poenostavljeno lahko rečemo, da je Taijiquan tisti »vidni del« – kretnje in gibanje, ki ga vidimo pri izvajanju, Qigong pa je »nevidni del«, tisto kar ni povezano s fizičnimi kretnjami, temveč z usmerjanjem pozornosti.

Bistvo Qigong vadbe je trening usmerjanja pozornosti - namera. Ko je namera posameznika pravilna, postane tudi vedenje pravilno. V borilnih veščinah se namera uporablja za kontrolo in premagovanje nasprotnika.  Mojstri Taijiquan-a  so že v davnih časih opozarjali na osnovno pravilo, da pozornost vodi gib in da je namera pred vsako kretnjo. Stopnja razvitosti namere je eden od treh kriterijev, ki določa raven veščine posameznika.

V Tai chi klasiki je zapisano: « Ko je prisotna namera, je prisoten Qi, energija. Ko je prisoten Qi, je prisotna tudi moč.«

Ko vadimo formo v Taijiquan-u, se pravi, ko izvajamo kretnje, ki so povezane v natančno določenem zaporedju, izvajamo tudi Qigong v gibanju. Seveda velja to samo v primeru, če imamo pozornost usmerjeno pravilno, drugače vadimo energetsko prazne gibe. Vaditi Taijiquan brez notranje komponente Qigong-a je kot, da bi se vozili v karoseriji od BMW-ja, v kateri bi imeli motor od Zastave 101. Tudi, če vadimo samo za zdravje, kar je v resnici interes večine danes vadečih, je potrebno poznati in uporabljati principe Qigong-a, drugače se ukvarjamo s slabo telovadbo.

In odgovor na vprašanje: «Ali je Taijiquan zvrst Qigong-a?« Taijiquan je napredna, dinamična različica Qigong-a, ki zaradi svoje gibalne komponente postavlja pred vadečega poleg telesne spretnosti tudi neprestano usmerjanje pozornosti. Združevanje uma in telesa skozi počasno gibanje po določenem času treninga v vadečemu ustvari  zelo intenziven in prijeten občutek lahkotnosti in sproščenosti. Redna vadba Taijiquan-a, ki deluje antistresno, vam na ta način okrepi zdravje in dvigne raven vitalnosti.



©Igor Gregorc, 1999