Branje

Za radovedneže priporočamo osnovne linke:

O tradicionalni kitajski medicini:
 *
O taijiquanu:
 
*
O poučevanih slogih taijiquana:
 *
O Yang slogu:
O Sun slogu:
O qigongu:

 *
O prevajanju iz kitajščine:

V naših medijih je bilo objavljenih kar nekaj člankov, ki predstavljajo taijiquan (taj či čuan) in qigong (či gong).
Vredno branja:



Za utemeljitelja taj či čuana velja Chang San-Feng, rojen leta 1247 v obdobju dinastije Sung, čeprav tudi pri taj čiju nekateri viri trdijo, da je star nič manj kot 6000 let. Chang, taoistični redovnik, naj bi nekoč opazoval, kako žerjav napada kačo. Navdušila sta ga mehkoba in gibkost gibov, s katerimi se je kača spretno izmikala napadom žerjavovega kljuna. Taj či tako še danes zavrača grobe, silovite in večkrat odrezane udarce in brce drugih borilnih veščin.
Izberite taj či
Taj či je starodavna kitajska borilna veščina, ki združuje telo, razum in duha. Od daleč spominja na zelo počasen balet. Vajenci se gibljejo skozi serije zaporednih likov, ki sestavljajo različne forme, pri tem pa uporabljajo tudi napredne tehnike globokega dihanja, sama tehnika pa jih med drugim vodi v stanje meditacije.
To ni nič čudnega, saj je to bistvo mnogih starodavnih borilnih veščin, kar je tudi taj či. Je pa pri njem glavni poudarek na obrambi, ne na napadu. Mnogi Kitajci, med njimi veliko starejših, že stoletja vadijo počasne, tekoče in na pogled zelo lepe gibe za ohranjanje vitalnosti.
Danes si mnogo ljudi v zahodnem delu sveta s taj čijem krepi zdravje in s pridom izkorišča terapevtske učinke, na primer zmanjševanje stresa, izboljšanje ravnotežja in gibljivosti ter tudi za boj proti artritisu.
Skrivnost te veščine je v samih gibih. Na videz počasno, a tekoče premikanje je sestavljeno iz velikega števila obratov in trenj v sklepih. Glava se obrača v vratu z ene strani na drugo, dlani se gibljejo, komolci in ramena se vrtijo …
Z vsako vajo si malenkost povečate gibljivost in si utrdite sklepe. Pa tudi kite, vezi in mišice, ki podpirajo, varujejo in premikajo sklepe, postajajo močnejše in čedalje zdržljivejše. Taj či pomaga ohranjati pravilni položaj hrbtenice, saj se med pravilno vadbo sproščajo pritiski zaradi danes pogoste napačne drže.

Tipičen trening se začne z vajo či kung za umiritev in poganjanje življenjske sile (či) po telesu. Po ogrevanju vas bo inštruktor začel učiti počasne tekoče gibe, in ko jih boste obvladali, boste iz njih sestavili posamezne like. Vsak lik ima ime, ki ste jih verjetno že slišali v kung fu filmih, npr. ‘žerjav razpre krila’.
Imena niso naključje, saj gre pri taj čiju za posnemanje gibanja iz narave. ‘Zvijanje vratu, medtem ko se oziramo za postavno lepotičko’ začuda še ni v repertoarju vaj taj čija. Iz teh likov potem sestavite različno dolge forme.

Osnovna vam bo vzela le kakih 15 minut, naprednejše pa imajo več sto likov in za njihovo izvedbo je potrebna debe­la ura.
Taj či povezuje jin z zemljo in jan z nebesi. Forme, krajše in daljše, so zasnovane tako, da v sebi vzpostavite harmonijo, s čimer si zagotovite duhovno in telesno vitalnost ter po nekaterih pojmovanjih tudi daljše življenje. Vsekakor pa vedrino in dobro zdravje.
(vir/objava: http://www.aktivni.si )


Gre za starodavno in cenjeno kitajsko veščino, ki spodbuja tako telo kot um. Izboljšuje tok življenjske energije (či) ter daje občutek umske in telesne moči ter sproščenosti.
Tai či vaje učijo potrpljenja, vztrajnosti, strpnosti in sproščenosti ter pomagajo razumeti, na kakšen način so med seboj povezani um, telo in duša. Lahko rečemo, da se pri tai či-ju telo in um tako prepletata, da se telesnega in duševnega aspekta skoraj ne da razdvojiti.

Kaj to pomeni?
Telesni simptomi se bodo redno odražali na čustvih in duševnosti in obratno, duševne težave se odrazijo na zdravju. Po tai či-ju, mačkasta živahnost zahteva sproščen um, mehke in razgibane sklepe, ravnotežje in enakomeren pretok univerzalne či energije skozi telo.
Kot pravijo mojstri iz daljnega Vhoda, se tai či-ja ne da doumeti na čisto intelektualni ravni, zato je najbolje, da se razumevanje doseže z lastno izkušnjo.
Je tai či primeren za vas?
Skupek počasnih, skladnih in ritmičnih vaj ne zahteva visoke stopnje telesne kondicije in koordinacije, tako da se ga lahko nauči vsak, ne glede na starost. Vaditi je treba redno, vsak dan po malem. Prav tako ne potrebujemo posebne opreme. Poskrbimo le za udobno obleko in obutev ter nekaj dobro prezračenega in z naravno svetlobo osvetljenega prostora. Najbolje je, če lahko vadimo na prostem, na svežem zraku.
Najpomembnejše pri vadbi je t.i. načelo naravnega gibanja. Tai či gibi nežno napenjajo ter krepijo organe in mišice, izboljšujejo cirkulacijo in držo, ter sproščajo um in telo. Tai či je idealno sredstvo proti zmanjševanju stresa in napetosti, ki nam ga prinaša današnji »hiter« način življenja in koristi ljudem v vseh življenjskih obdobjih in sposobnostih.
Čeprav pri nas Tai Či že lahko vadite v fitnes studiih ali spa centrih, še zdaleč ni tako razširjen in popularen kot na daljnem Vzhodu. Tam je dostopen vsem, saj se izvaja kar na svežem zraku zjutraj v parkih.
Smisel tai či-ja, ki se osredotoča na razvoj življenjske energije, je vadba in samorazvoj.
Definicija energije ČI – gre za pogonsko energijo človeškega življenja, »iskro« misli, kreativnost in rasti, ki ohranja našo bit. Či teče skozi telo po kanalih, ki jim pravimo meridiani, prav tako kot teče kri po arterijah in venah. Ko se pojavi blokada, či ne more enakomerno hraniti vseh organov in kot posledica se pojavi bolezen. Koncept či energije je temelj Tai či-ja, cilj pa je obnavljanje ravnotežja tako, da bi či lahko prosto tekla po telesu.

(vir/objava: http://www.kosmodisk.si )


Fizični in čustveni stres sta posledici sodobnega načina življenja. Naravne katastrofe, vojne in splošno nezadovoljstvo slikajo neprijazno sliko prihodnosti, ki pušča na ljudem nepotreben stres.
Kljub temu da Ameriško združenje psihologov poroča, da se 63 odstotkov Američanov uspešno brani stresa, jih 43 odstotkov trpi pod posledicami škodljivega stresa. Študije so pokazale, da KTM (kitajska tradicionalna medicina), ki vključuje akupunkturo, masažo, tai chi in qigong lahko znatno ublaži stres.
Telo reagira na stres z namenom, da ga varuje in regulira homeostazo. Naša naravna reakcija na nevarnost ali izziv je pozitivna, ampak kadar smo pod težkim pritiskom ali izven kontrole, postanejo reakcije na stres negativne. »Boj ali beg« je odgovor živčnega sistema, kako reagiramo na fizične in duševne spremembe v našem ravnotežju. V jeziku KTM prekomerno emocionalno spodbuda ali potlačitev poruši ravnotežje energije či, kar vodi v telesne poškodbe ali bolezni
Povečan krvni pritisk in raven kortizola (stresni hormon), kot tudi oslabljen imunski sistem so posledice, kadar telo napade stres. Simptomi se lahko še poslabšajo, kar privede do depresije, utrujenosti, napetosti, bolečin v želodcu, povečanega krvnega pritiska, migren, razjed na želodcu, srčne kapi ali katarja debelega črevesa. Za tiste, ki skrivajo bojazen, se stres ne odstrani in lahko vodi še do večji resnih zdravstvenih težav kot so rak, bolezni srca, diabetes.
Kitajska akupunktura in masaža, kot tudi tai chi in qigong, lahko blažijo stresne simptome s tem, da sprostijo endorfine, naravne telesne anestetike in izboljšajo cirkulacijo krvi in limfnih tekočin, ki prinašajo svež kisik telesnim tkivom. Ta povečan kisik odstrani odpadne produkte znotraj telesa in poveča okrevanje po bolezni. Kitajska medicina prav tako zniža raven stresnega hormona kortizola, zniža krvni pritisk in sprošča mišična tkiva.
(vir/objava: http://www.altermed.org )


TAJ ČI - PLES NARAVE

Tai chi je starodavna veščina meditativnega gibanja, ki pomaga na poti osebne in duhovne rasti. Preko umirjenega gibanja, dihanja in opazovanja pretoka življenjske energije nas uči ravnovesja in nas vodi do popolnega zdravja in blagostanja telesa, uma in duha. Nauči nas pridobivati energijo, sprostiti napetosti, izboljša držo in dihanje. Čeprav je tai chi sproščena meditacija v gibanju, vsebuje tudi tehnike za samoobrambo.
Tai chi je prefinjen ples, ples s taom – veliko naravo. Starodavni taoisti so opazili, da smo del narave in univerzuma; saj smo vsi rojeni iz energij Zemlje, zvezd, planetov in drugih elementov. Toda moderni ljudje smo pozabili na naše mesto v naravi in si moramo ponovno zagotoviti svojo prirojeno pravico, da smo otroci narave. Vrnitev na pot narave pomeni vrnitev na pot uresničevanja naših vrlin, vrnitev k tau – k izvoru. Pomeni živeti v harmoniji z naravnimi vzorci in energijami. To harmonijo so taoisti prikazali z znamenitim simbolom jina in janga, ki se imenuje »tai chi tu«.
Veščina tai chi je fizična manifestacija igre jina in janga, negativnega in pozitivnega, ženske in moškega, zemlje in neba, lune in sonca, dneva in noči, vdiha in izdiha, trdega in mehkega, obrambe in napada... Medsebojno druženje jina in janga predstavlja najbolj osnovno in najbolj kompleksno delovanje človeka, narave in vesolja. Vsi fenomeni najdeni v univerzumu, vidni ali nevidni, so rezultat vzajemne igre jina in janga. Zato poznati tai chi ne pomeni samo poznati skrivnosti popolnega gibanja, temveč pomeni poznati modrosti nenehnih sprememb in bivanja v harmoniji z univerzumom.
(vir/objava: http://evodnik.pozitivke.net/)

Chi gong je odlična izbira, če želimo imeti zdravo telo, umirjen um in prebujenega duha! Zakaj je chi gong imenovan "čudodelna taoistična veščina iz Kitajske?
Chi gong je zabavna veščina, ki združuje nežne, navznoter fokusirane gibe ter položaje in celotelesno dihanje. Chi gong nas uči aktivirati, usmerjati in voditi življenjsko energijo - chi. To energetsko veščino so razvili starodavni ljudje na Kitajskem, ki so živeli v skladu z naravo in so zato dodobra spoznali pretok življenjske energije - chi v naravi in znotraj sebe. Obvladovanje chija so uporabljali za krepitev zdravja in duhovni samorazvoj. Zaradi svoje enostavnosti in učinkovitosti (saj krepi telo, um in duha) se je chi gong razširil na stotine tehnik, ki se lahko izvajajo bodisi v gibanju kot ples (Tai chi chi gong), stoje (Žerjavov stil, Osem zakladov, Tan tien chi gong, Železna srajca), sede ali leže (Tao yin). Chi gong v prevodu pomeni sposobnost upravljanja oziroma vzgajanja življenjske energije. Že sama beseda življenjska energija pripoveduje zgodbo o vitalni sili, sili, ki deluje kot pogon za vse; materijo, življenje, duha … Brez življenjske energije življenje praktično ni mogoče. Če imamo življenjske energije na pretek (običajno jo imamo v mladosti), lahko vse življenjske funkcije nemoteno delujejo, smo zdravi in življenje nam je v veselje. Ko nam primanjkuje (običajno v starosti) se pojavijo bolezni in kaj kmalu pričnemo iskati Boga in smisel življenja, saj se nam zdi, da življenje neusmiljeno pritiska na nas. V času pomladi, ko je življenjska energija v fazi razširjanja, lahko njeno moč občudujemo v cvetočih rastlinah in vse toplejšem soncu. Znotraj nas se življenjska energija venomer pretaka in od njene količine in prefinjenosti je odvisno naše zdravje, počutje, videz in nenazadnje tudi evolucija.POSEBNE SPOSOBNOSTI
Chi je glavna funkcionalna energija našega telesa. Na podlagi več kot 8000 let izkušenj in opazovanj gibanja in manifestiranja chija so se razvile znanosti kot so Feng Shui, akupunktura, borilne veščine, zdravilne masaže, nutricizem, zeliščarstvo in seksologija na Kitajskem. Chi ima večstransko uporabnost. Lahko ga uporabljamo pri celoviti naravni medicini, pri filozofski debati, vsakodnevni uporabi, čiščenju, ljubljenju … Odkrivanje in razumevanje chija ustreza nivoju posameznikovega dosežka. Na osnovnem nivoju je chi potreben za naše rojstvo, rast, zdravje in preživetje, na višjem nivoju pa nam razvija sposobnosti in možgane, tudi do 100%. Dobro treniran mojster borilnih veščin lahko kamen zlomi s svojimi rokami, in to enostavno, kot bi rezal lubenico z nožem. Svojo resnično nenavadno moč lahko demonstrira na številne načine. Moč črpa iz chija, ki ga je zbiral in kultiviral. Nekateri ljudje z bosimi nogami hodijo po žerjavici, nekateri mediji lahko premikajo stvari s svojim pogledom ali mislimi, neke ženske lahko rodijo ducat otrok in še vedno izgledajo mlade in zdrave, v odročnih planinah lahko najdemo taoistične mojstre, ki so preživeli več generacij ljudi … Vse te dosežke jim omogoča kultiviranje oziroma vzgajanje chija. Duhovno kultiviranje je popolnoma prepleteno z znanjem in tehnikami chi gonga oziroma vzgajanja in upravljanja s chi. Po temeljitem razumevanju in obvladovanju chi gonga je posameznikova percepcija univerzalne resnice poglobljena, kar pa odpira možnost za doseganje visokih duhovnih dosežkov.
TERAPEVTSKI UČINKI CHI GONGA
Chi gong ima tudi globoke zdravilne učinke! Znanstvene študije, ki so jih po letu 1960 pričeli opravljati na Kitajskem, imajo dokumentirane dokaze, da je chi gong učinkovit pri zdravljenju večine koničnih bolezni, vključno z alergijami, artritisom, astmo, karcinomi, prebavnimi motnjami, zasvojenostmi, hormonskim neravnovesjem, visokim pritiskom, imunskim motnjam, kapmi, diabetesom, artritisom, osteoporozo, srčnimi boleznimi, če jih naštejemo le nekaj. Že sama trajnost chi gonga, torej omenjenih 8000 let, dokazuje njegovo uporabnost. Chi gong zdravi večino kroničnih bolezni, in to brez škodljivih stranskih učinkov. Posameznik občuti več energije, je motiviran in sproščen. Mentalni stres in fizične napetosti se odpravijo, ustvari se splošno ugodje in zadovoljstvo. Enostavne chi gong vaje nam podarijo višje nivoje zdravja, izboljšajo spolno življenje in omogočijo večjo delovno učinkovitost! Mnogi Kitajci izvajajo različne oblike chi gonga, da bi si zagotovili zdravje in preprečujejo bolezni. Raziskave v šestdesetih letih so pokazale, da ljudje, ki izvajajo neko obliko chi gonga niso tako podložni boleznim in staranju. Tako so se po vsej Kitajski razširile terapevtske ustanove. Ljudje s kroničnimi problemi so hiteli do najbližjih chi gong inštitutov, da bi se naučili te "čudodelne" zdravilne metode, ki krepi zdravje in spodbuja dolgoživost.
Princip delovanja chi gonga sloni na uravnoteženih gibih in skladnem dihanju, da se vzpostavi, obnovi in uravna pretok chija. Ko telesu zagotovimo nemoten pretok življenjske energije - chi, se naravno okrepita proces in sposobnost telesa, da se samozdravi in normalno razvija. Z vadbo se vzpostavi pretok chi skozi energetske kanale skozi vse telo. Vzpostavljanje pretoka lahko občutimo kot mravljinčenje, nenadno bolečino, srbenje ali v obliki nehotenih gibov in trzljajev. To je znak, da se je chi na tem delu aktiviral.  Chi je inteligentna energija. Z vadbo chi gonga se naučimo pridobivati in ohranjati chi, le-ta pa se nato sam usmeri na področja, kjer je to najbolj potrebno. Ko je zdravje doseženo, se chi lahko usmerja na doseganje novih nivojev zdravja. S tem ko se okrepi imunski sistem, lahko preprečimo nastanek bolezni, saj jih presekamo že v koreninah. Ko se poveča energetski nivo, kar se pozitivno izraža pri vsem, kar počnemo, nas prične chi osvobajati od umetnih stimulansov, kot so nikotin, kofein, sladkor, hrana in drugo. Če torej želite izgubiti nekaj kilogramov, predstavlja prav chi gong najbolj naraven in zdrav način, ki nudi permanentno izgubo odvečne teže, in to brez napornih diet ali povišanega bitja srca. Vadba chi gonga ustvarja notranje ravnovesje na nivoju telesa, uma in duha, kar omogoči sprožitev naravnega samozdravilnega mehanizma, ki ga imamo vgrajenega že od rojstva.  ROJSTVO ŽERJAVOVEGA STILA CHI GONGA Žerjavov stil je ena izmed najbolj razširjenih oblik chi gonga. Po vsem svetu ga namreč izvaja že več kot 20 milijonov ljudi. Sestavil ga je dr. Chao Jing Sian leta 1980 v glavnem mestu Kitajske, Pekingu. Vsak dan ga prakticira vedno več ljudi, da bi si pozdravili svoje kronične bolezni ali da bi enostavno uživali zdravje in duhovni napredek. Razlog za tako veliko razširjenost je pretok chija, ki se pri prakticiranju Žerjavovega stila chi gonga občuti mnogo lažje kot pri drugih stilih. Že po kratki vadbi se občuti pretok chija telesu, v treh mesecih osredotočene vadbe pa posameznik ponavadi občuti aktiviranje chi tudi na določenih akupunkturnih točkah. Kitajski rek pravi: "Ko ima nekdo kronično bolezen, postane najboljši zdravnik za to bolezen." To drži za dr. Chaa. Že od rane mladosti je bil bolehen in šibak. Leta 1962 ga je prizadela pljučna tuberkuloza. Zdravila, ki jih je jemal, niso pomagala in njegovo stanje je bilo vsak dan hujše. Zaradi neuspešnega zdravljenja v bolnišnici je bil prisiljen oditi v rehabilitacijski center. Ena od dnevnih aktivnosti je bila ena ura vadbe chi gonga. Po osmih mesecih neprekinjene vadbe je njegovo bolezensko stanje izginilo in lahko je odšel iz centra. Za povrnitev zdravja je bil dr. Chao zelo hvaležen. V tem času je bila večina stilov chi gonga precej zapletena, tako da je dr. Chao preizkušal mnoge stile chi gonga in ustvaril stil, ki se ga je lahko naučiti in ima odlično terapevtsko vrednost - Žerjavov stil. Ustvaril je nabor vaj, ki se imenujejo: Povezovanje s šestimi nebeškimi smermi in vračanje chi, Komunikacija z nebom, človekom in zemljo, Žerjav giba glavo, da odpre chi vrata, Žerjav se rahlo dotika vode, Zbiranje chija na njegovem izvoru ter na koncu Stoječa meditacija na treh Tan Tienih. Žerjav je na Orientu, še posebej na Kitajskem, Koreji in Japonskem, je simbol dolgoživosti in miru. Žerjav ima tih, netekmovalen značaj. Gibi pri tej vrsti chi gonga so osnovani na gibanju žerjava, ki so harmonični in mili kot pretok vode v zvenečem potoku. Žerjavov stil chi gonga je enostaven za učenje in vadbo. Dokler posameznikov um sledi pretoku chi, se izrazijo terapevtski efekti in posameznikova energija postane bolje uravnana in uravnotežena.
Ne glede na poklic redna vadba chi gonga omogoča, da ostanemo mirni in zbrani tudi v kritičnih situacijah. Z vadbo chi gonga zlahka spremenimo stres v življenjsko moč, strah v modrost in starost v mladost! Vsekakor se nam nivo energije zelo poveča ne glede na to, kar počnemo.  Nekdo, ki se želi dovršiti, mora najprej spoznati sebe in svoj chi. Ključ je sprostitev in osredotočenje na pretok življenjske energije, ki se naravno pojavi, ko uravnoteženo premikamo svoje telo in mu dovolimo "peti".
(vir/objava: Karmaplus )

Hui Chun Gong v starodavni kitajski poznan kot "cesarski qigong" in vadba za dolgovečnost, pomeni v prevodu "vrnitev pomladi". Je zvrst vaj, ki so bile nekoč tesno varovane skrivnosti taoistov iz Huashan gorske šole. Huashan planina je zgodovinsko poznana po svojih naravnih lepotah, skoraj navpični skalni vrhovi in doline so ponujali zavetje številnim taoističnim samostanom. Huashan planina je bila idealno mesto za taoistične mojstre in duhovne iskalce ki so na svoji poti potrebovali primerno okolje za svoj razvoj. Zanimiva je kako se je razpletla usoda glede Huashan planine v času dinastije Song. Tedanji cesar Zhao Kuang Yi je hotel planino uporabiti kot mesto za vojaški garnizon, taoistični menih Chen Tuan pa je hotel, da planina ostane sveto mesto.
Odločitev je padla v partiji šaha. Cesar, ki je slovel kot vrhunski poznavalec te igre je bil poražen kljub svojem znanju, kajti toistični mojster Chen je slovel po svoji sposobnosti jasnovidnosti in je predvidel vsako cesarjevo potezo. Cesar je držal besedo in zapustil planino, ki je tako še stoletja ostala mesto taoističnih templjev in središče razvoja različnih ezoteričnih veščin. Ime vrnitev pomladi se ne nanaša na letni čas temveč na spomladansko svežino mladosti, ki nam jo povrne redna vadba omenjenih vaj. Te skrivne vaje, ki so sestavljene iz ezoteričnih gibov in dihalnih vaj, so razvili daoistični menihi z namenom, da bi okrepili življensko energijo in resnično spodbudili pomlajevalne procese v telesu.
Nastanek teh vaj tako sega več sto let nazaj v starodavno kitajsko cesarstvo, ko se je v Huashan samostanu skupina menihov posvetila preučevanju daoizma in meditiranju. Razvedelo se je, da so vsi menihi v tem samostanu dosegali starost okoli 120 let in več, pri tem pa še zmeraj ohranjali telesno in duševno čilost. Ko je takratni cesar slišal za to, je ukazal poklicati menihe na svoj dvor in jih povprašati o skrivnosti njihove mladosti. Povedali so, da so v dolgoletnih meditacijah odkrili, da se v človeškem telesu nahajajo energijski kanali, skozi katere se pretakajo sile neba in zemlje. Razvili so povsem enostavne vaje s katerimi se človeško telo harmonično napolni s temi energijami in razložili so, da je to vsa skrivnost njihove dolgovečnosti. Izročilo pravi, da je cesar ukazal menihom naj ga naučijo teh vaj, hkrati pa jim je prepovedal učiti to veščino druge ljudi. Samo cesar in člani cesarske družine so se lahko naučili Hui Chun Gonga in so si s tem okrepili zdravje ter vzdrževali vitalnost v pozni starosti. Hui Chun Gong se je tako skozi stoletja vadil na dvoru, ohranil pa se je v okviru daoistične gorske šole v Huashuan samostanu. V novejših časih ga je poučeval kitajski mojster Zhizhong, ki je bil eden izmed zadnjih predstavnikov te šole. V pozni starosti, ko so že vsi menihi iz Huashuan tradicije preminili, se je odločil razkriti Hui Chun Gong in je začel javno poučevati. Šele v zadnjem desetletju 20. stoletja je bil Hui Chun Gong prenesen na zahod. V Evropo ga je pripeljala Monnica Hackl, ki se ga je naučila od kitajske učiteljice qigonga gospe Chan in mojstra qigonga Ong Sang Penga.
Hui Chun Gong spada med zvrst gibalno - dihalnih vaj, ki so na kitajskem znane pod imenom Qigong, kar pomeni v prevodu "delo z notranjo energijo". Starodavni kitajski modreci in menihi so odkrili, da lahko s pomočjo počasnih kretenj, globokega sprostilnega dihanja in notranje osredotočenosti na določene dele telesa, okrepijo in uravnavajo življensko energijo v človeškem telesu. Kitajci to življensko vitalno silo poimenujejo qi in trdijo, da brez nje ni življenja. Samo neprestano pretakanje qi-ja omogoča zdravje, zastoj ali pomanjkanje te energije pa pomeni nastanek bolezni. Najstarejše zvrsti qigonga segajo več kot 2000 let nazaj. Že takrat je bilo znano, da je potrebno za zdravje qi v telesu krepiti, prečistiti in skladno razporediti. Za qigong je pomembno odkritje sistema energijskih kanalov - meridianov, ki potekajo v telesu in oskrbujejo celotno telo s qi energijo. Skozi dolge ure meditacij so daoistični modreci odkrili, da se s stimulacijo določene točke na telesu lahko vpliva na pretok qi energije in s tem zdravi. Z vbadanjem igel v te točke in stimuliranjem se je razvila ena izmed osnovnih kitajskih tradicionalnih zdravilnih veščin - akupunktura. Učinki qigonga pa temeljijo na spoznanju, da lahko sami s pomočjo določenih kretenj vplivamo na te akupunkturne točke, si krepimo zdravje in se tudi zdravimo. Predvsem pa ima qigong preventivni učinek, poveča vitalno energijo v telesu in krepi pomembne notranje organe. Redna vadba qigonga okrepi imunski sistem in omogoča vzdrževanje dobrega počutja na telesni in duševni ravni.

KAKO PRAVILNO IZBRATI VADBO ZASE ?
Ena od presenetljivih značilnosti Hui Chun Gonga je fizična nezahtevnost in enostavnost vaj. Ni potrebno, da ste posebej krepki ali razgibani, da bi izvajali te vaje. Hui Chun Gong spada v zvrst qigonga, za katerega pri izvajanju ni potrebna uporaba moči ali volje - usmerjanje uma na meridiane. Živimo v času, ko je zdravje pomembna vrednota in mnogi se za ohranitev zdravja poslužujejo različnih gibalnih vaj (tek, igre z žogo, aerobika, fitness, borilne veščine, itd.). Vendar zelo malo ljudi zna pravilno izbrati in zares razumeti kakšne vaje bi bile primerne prav za njih. Kateri tip vaj izbrati in na kakšen način bi morali izvajati vaje, da si ohranimo zdravje je ključno vprašanje! Zaradi razlik v starosti, življenskih navadah, načinu prehranjevanja, različne telesne zgradbe in tudi različnih poklicev, ki jih opravljamo, ni vseeno kaj vadimo. Če izbor vaj in način vadbe ni pravilen, bo posledica napornih vaj prav nasprotno kar si želimo - stalna utrujenost, prezgodnje staranje in celo bolezen. Telesno zahtevna in pretirana vadba je še posebej neprimerna za starejše ljudi ali za tiste s prekomerno težo, saj preobremenjuje srce in pljuča. Zato je potrebno izbrati sistem vaj, ki je primeren za vsakogar. Hui Chun Gong je ena izmed boljših izbir narejen je bil z namenom, da ga vsak lahko vadi tudi v pozni starosti ter s tem ohranja vitalnost. Šestnajst vaj, ki sestavljajo ta sistem vadbe za zdravje in dolgovečnost, je fizično nezahtevnih. Vaje so enostavne in se jih lahko naučimo hitro, v enem do dveh dnevih. V teh vajah so vsebovana spoznanja in izkušnje številnih kitajskih mojstrov, ki so skozi stoletja raziskovali in odkrivali vaje za zdravje in ohranjanje vitalnosti v pozni starosti.

KAJ PRIDOBIMO Z VADBO HUI CHUN GONGA ?
Vaje učinkujejo celovito in spodbujevalno na vse telesne procese. Vplivajo na žleze z notranjim izločanjem in regulirajo njihovo dejavnost, krepijo delovanje spolne funkcije, čistijo limfni sistem in pomagajo pri razstrupljanju jeter. Vaje na energijski ravni pospešujejo pretočnost skozi glavne in stranske energijske kanale, prav tako pripomorejo k zbiranju več vitalne energije. Eden od pomembnih učinkov je uravnoteženje jin in jang energij v telesu., kar pomeni da se počutimo usklanjeni telesno in duševno. To ravnotežje omogoča doseganje optimalne telesne teže, ohranjanje vlažnosti in prožnosti kože ter jačanje notranjih organov. Lahkotne kretnje vaj na telesni ravni vplivajo na prožnost tetiv, mišic, veznih tkiv in ustvarjajo občutek popolnega obladovanja telesa. Vaje "vrnitev pomladi" krepijo imunski sistem in so zelo učinkovite za odpravo težav pri upadanju spolne moči. Tradicionalna kitajska medicina pripisuje velik pomen krepitvi odpornosti telesa proti boleznim. Naraščanje in upadanje vitalne energije je najbolj pomembna osnova za nastanek bolezni. Hui Chun Gong je preizkušen način kako ohraniti in povečati vitalno energijo v telesu tako, da nezdravi vplivi iz okolice ne vstopijo v telo. Vaje pripomorejo povrniti zdravje in okrepiti vitalnost vsem vadečim. Najhitrejši rezultati pa so vidni pri starejših, oslabelih in tistih, ki okrevajo po bolezni. nespečnost, boleče menstruacije.

O DOSEGANJU DOLGOVEČNOSTI

Posebnost Hui Chun Gonga glede na ostale zvrsti qigonga je, da je potrebno usmeriti pozornost pri vadbi na področje Xia Dan (spodnje področje trebuha). Pri večini stilov qigonga se pozornost usmerja na Dan Tien (področje 3-5 cm pod popkom) ali na področje prsnega koša. Področje Xia Dan je izraz, ki so ga uporabljali v Huashan daoistični šoli. Xia Dan obsega področje osramja, spolnih žlez in organov. Vsi gibi pri vajah so tako naravnani, da spodbujajo pretok energije in krvi na tem področju. Tako se načrtno spodbuja izločanje hormonov in delovanje spolnih žlez za katere je znano, da imajo vpliv na celotno telo. Ena od posebnosti Hui Chun Gonga je tudi, da si pred vsako vajo prikličemo nasmeh na obrazu in si predstavljamo, da smo mladi in vitalni. To nam pomaga, da vzpostavimo pozitivno čustveno stanje, v katerem je lažje učinkovito naravnati naš centralni živčni sistem za učinkovito izvajanje vaj.
Starodavni taoistični mojstri so vedno povdarjali, da se je za doseganje dolgovečnosti potrebno čim bolj izogibati stresu, predvsem zapadanju v negativna čustvena stanja. Jezi, strahu itd. se moramo še posebej izogibati, če hočemo, da se ne izničijo učinki vadbe. Pri izvajanju vaj se moramo postopoma naučiti prevzeti nadzor nad svojimi čustvi.
Že dva do tri tedne redne vadbe Hui Chun Gonga nam prinese zaznavne pozitivne spremembe v zdravju in počutju. Z vadbo zbiramo energijo v telesu in ustvarjamo spremembe. Stare, nezdrave vzorce energije in pomanjkanje vitalne energije zamenjamo z novim vzorcem energije - dobrim počutjem in okrepimo vitalno energijo. Spremembe pa je potrebno dosegati počasi in postopno. Prehitro nastajanje sprememb v telesu ogroža zdravje vadečega, zato vadimo z občutkom do lastnega telesa. Vadba qigonga za zdravje in dolgovečnost temelji na postopnosti, zmernosti in potrpežljivosti. Ne smemo pozabiti, da Hui Chun Gong ni namenjen temu, da mu posvetimo celo naše življenje in ga fanatično vadimo. Smisel te vadbe je, da nam izboljša kvaliteto življenja. S tem, ko nam okrepi zdravje nam omogoči možnost izbire, da višek zbrane energije usmerimo na področja v življenju, ki so nam blizu in v katerih uživamo.

(vir/objava: http://www.pozitivke.net)